Coanda etkisi, hızla ilerleyen akışkan (su – hava) akımının doğru bir yol izlemek yerine, adhezyon kuvvetlerinden dolayı yakınındaki bir yüzeye yapışarak, yüzeyin eğimlerini izleyerek ilerlemesi olayıdır.

Bu fiziksel olaya, olayı ilk saptayan Romanyalı buluşçu Henri Coanda'nın adından esinlenerek Coanda etkisi denmektedir.

Bu fenomenden yola çıkarak tasarlanan su alma yapısı olan Coanda Su Alma Izgaraları; sanayi, nehir tipi hidroelektrik santralleri, sulama suyu temini, yağmur suyu drenajı vb. gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Coanda, açıklığı 0.5 ile 3.0 mm arasında değişen, açıları özel olarak tasarlanmış keskin kenarlı üçgen çelik profillerden oluşan, yüksek kapasiteli su ızgarasıdır. Bu özellikleri ile Coanda Su Alma Izgaraları, rusubat tanelerini üzerinden atlatırken temiz suyu içine alabilmektedir. Kendi kendini yıkama özelliğine sahip Coanda Su Alma Izgaraları, çok vahşi akarsu ve iklim koşullarında bile bakım gerektirmeksizin uzun yıllar hizmet verebilmektedir.

Neden Coanda? Coanda’nın Faydaları :

  • Tane çapı 0.5 mm ve üzerinde olan tüm partiküllerin tutulmasını sağlar. Böylelikle sistem olası zararlardan korunmuş olur.
  • Nehir Tipi Hidroelektrik Santrallerinde yüksek maliyetli ve işletmesi zor olan çökeltme havuzu gereksimini ortadan kaldırmaktadır.
  • Çevre dostudur. Akarsu yatağındaki doğal sediman ve balık yumurtalarının akışına engel olmaz
  • Kolay uygulanabilir.
  • Su alma yapısı tasarım ve imalat maliyetlerini %50’ye varan oranlarda düşürmektedir
  • Elektrikle çalışan herhangi bir aksamı yoktur.
  • Çok düşük sıcaklıklarda (-20 C) bile donmadan çalışmaktadır.
  • Pompa, türbin gibi elektromekanik ekipmanların ömrünü uzatmaktadır.
  • 304 çelikten imal edildiği için fiziksel darbelere karşı dayanıklıdır.

Coanda Su Alma Izgaraları Dulas (www.dulasltd.co.uk) tarafından farklı amaçlara yönelik olarak, 10 lt/sn/m ile 450 lt/sn/m arasında değişen debi kapasitelerinde üretilmektedir. Coanda su alma ızgaraları, 25 yılı aşkın bir süredir hemen hemen tüm kıtalarda ve farklı koşullarda başarıyla uygulanmış, kendini ispatlamış bir sistemdir. Beray Mühendislik, su iletim ve dağıtım yapıları olan Coanda Su Alma Izgaraları'nın Türkiye'deki tek yetkili distribütörüdür.

Coanda Su Alma Izgaraları ile ilgili daha detaylı bilgi için hemen arayabilirsiniz.